O Ś W I A D C Z E N I E
w sprawie uznania Traktatu Lizbońskiego za zgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej.
Zarząd Główny Ligi Obrony Suwerenności wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec wydanego w dniu 24 listopada 2010 roku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie uznania Traktatu Lizbońskiego za zgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej. Nie zgadzamy się również z przedstawionym przez sędziów Trybunału uzasadnieniem, które głosi, że zapisy Traktatu Lizbońskiego i polskiej ustawy zasadniczej w wystarczający sposób zabezpieczają suwerenność naszego państwa.
Naszym zdaniem, akceptacja rozwiązań Traktatu Lizbońskiego jest pogorszeniem i tak mało korzystnych dla Polski warunków wynegocjowanych w Nicei oraz stwarza możliwość przejmowania przez Unię Europejską kolejnych obszarów polskiej suwerenności, bez naszej zgody i możliwości negocjacji. Powoduje to bardzo niebezpieczną sytuację dla naszej państwowości, ponieważ stanowione w Unii Europejskiej prawo nie będzie musiało się liczyć z zapisami Konstytucji RP, a Polska będzie zmuszona na mocy Traktatu Lizbońskiego do przyjmowania rozstrzygnięć organów unijnych, nawet jeśli nasze władze nie będą ich akceptować.
Zarząd Główny Ligi Obrony Suwerenności uważa, że przeniesienie konstytucyjnych kompetencji organów naszego państwa na rzecz instytucji Unii Europejskiej oraz ograniczona skuteczność prawa sprzeciwu naszych władz są sprzeczne z polską racją stanu. Stanowi to także dla Brukseli dogodny pretekst do ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne.
Liga Obrony Suwerenności zwracała wielokrotnie uwagę na to, że zapisy naszej ustawy zasadniczej w niewystarczający sposób chronią suwerenność i interesy Państwa Polskiego. Dlatego domagamy się likwidacji zapisów art. 90 ust. 1 Konstytucji RP przewidujących, że: „Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach”. Opowiadamy się zdecydowanie za nadrzędnością Konstytucji Rzeczypospolitej nad prawem międzynarodowym, które jeśli ma być przez nas przestrzegane, to powinno być zgodne z naszymi narodowymi interesami i obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym. Uważamy, że w przypadku kolizji prawa unijnego z Konstytucją RP, władze naszego państwa mają obowiązek chronić nasze narodowe interesy, co w konsekwencji powinno prowadzić do renegocjowania traktatu lub w przypadku niemożliwości uzyskania korzystnych warunków do wystąpienia Polski z Unii Europejskiej.
Gdańsk, dn. 26 listopada 2010 roku.
Przewodniczący
Ligi Obrony Suwerenności
Wojciech Podjacki