10 lutego 2017 roku w Pucku odbyły się uroczystości związane z 97. rocznicą zaślubin Polski z Bałtykiem. W obchodach wzięła udział delegacja Ligi Obrony Suwerenności, której przewodził kol. Krzysztof Rekść. Działacze LOS zaznaczyli naszą obecność, biorąc udział w pochodzie ulicami Pucka oraz kolportując materiały promujące nasz Ruch.
Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się na Rynku Miejskim o godz. 9.30, gdzie nastąpiło złożenie meldunku przez dowódcę Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, a także wciągnięcie na maszt biało-czerwonej flagi i odśpiewanie hymnu państwowego, który odegrała Orkiestra Reprezentacyjna MW. O godz. 10.00 odprawiono mszę św. w Puckiej Farze. Po nabożeństwie odbył się przemarsz do Portu Rybackiego, gdzie nastąpiło symboliczne wręczenie pierścieni Hallera oraz złożenie wieńca z pokładu śmigłowca na wodach Zatoki Puckiej. Wiązanki kwiatów złożono także pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.
Zaślubin Polski z Bałtykiem dokonał gen. Józef Haller, działacz społeczny, współtwórca polskiego harcerstwa i wybitny oficer Wojska Polskiego. Podczas I wojny światowej dowodził m.in. 3. Pułkiem Legionów Polskich, 2. Brygadą Legionów i II Korpusem Polskim na Ukrainie. Pod koniec Wielkiej Wojny sformował pod auspicjami Komitetu Narodowego Polskiego we Francji tzw. Błękitną Armię, która wzięła udział w walkach z Niemcami. W 1919 roku Błękitna Armia przybyła do odrodzonej Polski, aby wziąć udział w walkach o nasze wschodnie granice. W tym samym roku gen. Haller został dowódcą Frontu Pomorskiego, którego zadaniem było przejęcie Pomorza z rąk Niemców. Zwieńczeniem tej operacji były zaślubiny Polski z Bałtykiem, dokonane w Pucku 10 lutego 1920 roku. Na tę okazję polscy gdańszczanie ufundowali dwa platynowe pierścienie: jeden gen. Haller wrzucił do morza, drugi założył na palec. W miejscu zaślubin postawiono pamiątkowy obelisk, zniszczony przez Niemców w 1939 roku.
[foogallery id=”23165″]